W centrum Katowic powstanie kiosk socjalny, czyli mniejszy brat sklepu socjalnego

W Katowicach działają już dwa sklepy socjalne, w których osoby o niskich dochodach mogą zaopatrzyć się w artykuły spożywcze czy chemiczne sprzedawanych w niższych niż komercyjne cenach. Miasto Katowice zapowiada powstanie trzeciego takiego punktu w mieście.

Dariusz Czapla
Spichlerz ul Tysiąclecia fot Dariusz Czapla

Pierwszy sklep socjalny w Polsce otwarto w Katowicach 10 grudnia 2020 r. Znajduje się na osiedlu Tysiąclecia, przy ul. Tysiąclecia. Drugi został otwarty w dzielnicy Ligota, przy ul. Świdnickiej 25 prawie dokładnie rok później.

O sklepach socjalnych pisaliśmy:

Będzie kiosk socjalny w śródmieściu Katowic

Teraz, jak się dowiadujemy z dokumentu pt. "Informacja Prezydenta Miasta na temat realizacji funkcjonowania sklepu socjalnego
w Katowicach", przygotowanego na posiedzenie Komisji Rewizyjnej Rady Miasta Katowice, która odbędzie się 12 lipca 2022 roku, miasto Katowice chce do końca roku 2022 r. otworzyć kolejny taki punkt, tym razem będzie to nie okazały sklep, a ciut mniejszy kiosk socjalny. Jako jego potencjalną lokalizację dokument wymienia śródmieście Katowic, a konkretnie w okolicach nowej siedziby MOPS-u (ul. Wita Stwosza 7), czyli placu Miarki, ul. Plebiscytowej, Jagiellońskiej lub początkowych numerów ul. Kościuszki.

Sklepy socjalne w Katowicach prowadzi Fundacja Wolne Miejsce, która na ten cel dostała od miasta lokale do remontu oraz dofinansowanie w formie dotacji. W 2020 r. - 20 tys. zł, w 2021 i 2022: 80 tys. zł na pierwszy sklep, a na ten w Ligocie - w 2021 r. - nieco ponad 74 tys. zł, a w 2022 r. - 50 tys. zł.

Prawie 7 tys. osób skorzystało ze sklepu socjalnego

Można tu kupić nie tylko świeże (nieprzeterminowane) artykuły spożywcze, ale też kosmetyki i artykuły chemiczne. W sklepie na Tysiącleciu jest też nowa odzież.

Z zakupów w sklepach socjalnych może korzystać osoba posiadająca specjalne skierowanie wydane przez katowicki MOPS lub Fundację Wolne Miejsce, czyli takie, których dochód nie przekracza 2103 zł na osobę w przypadku osób samotnie gospodarujących lub 1584 zł w przeliczeniu na każdą osobę w rodzinie. Dodatkowo, po 24 lutego, ze sklepów socjalnych w Katowicach mogą też korzystać uchodźcy z Ukrainy, którzy spełniają powyższe warunki.

Do 18 maja 2022 wydano łącznie 3072 skierowania dla 6899 osób. W 2021 roku wykonano w sklepach 29250 transakcji zakupowych, a w 2002 r. w pierwszym kwartale - 10122.

ZOBACZ TEŻ:

Osiedle Atal Olimpijska Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe osiedle wieżowców mieszkaniowych w Katowicach. Najwyższy będzie miał 38 kondygnacji

Autor: Katarzyna Pachelska

28/06/2022

Neony Katowice

Może Cię zainteresować:

Zachwycicie się! Neony z Katowic z lat 60. i 70. jak prawdziwe. Zobaczcie ten film

Autor: Katarzyna Pachelska

30/10/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon