Zaczęła się budowa drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej. Utrudnienia w ruchu samochodów i pieszych

Trwają prace elektryczne oraz roboty przygotowawcze do realizacji kolejnej w Katowicach drogi rowerowej. Powstanie ona wzdłuż ulicy Francuskiej, na wysokości lotniska Muchowiec. 13 marca 2023 r. zostanie w tym miejscu wprowadzona tymczasowa organizacja ruchu oraz rozpoczną się główne prace.

Zaczęły się prace przy budowie drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej. Nie obejdzie się bez utrudnień w ruchu.

- Ten odcinek połączy Muchowiec nie tylko z istniejącą już drogą rowerową w ciągu ul. Lotnisko, ale docelowo również z infrastrukturą dla rowerzystów na ul. Damrota – prace nad tym odcinkiem znajdują się na etapie projektowania, które zakończy się jeszcze w tym roku – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Dzięki tej inwestycji zyskają nie tylko rowerzyści, oprócz drogi rowerowej powstanie też chodnik i oświetlenie oraz nasadzona zostanie nowa zieleń. To wszystko wpłynie na poczucie komfortu oraz bezpieczeństwo zarówno spacerowiczów jak i rowerzystów – dodaje prezydent.

Nowa droga rowerowa będzie liczyć niespełna 1 km

W efekcie inwestycji do dyspozycji rowerzystów zostanie oddanych 700 metrów trasy, zlokalizowanej po wschodniej stronie ulicy Francuskiej (od strony Lotniska Muchowiec), pomiędzy skrzyżowaniami z ulicą Trzech Stawów oraz z ulicą Lotnisko.

- Wzdłuż całej trasy zostanie wykonane oświetlenie uliczne, przejścia dla pieszych będą dodatkowo doświetlone, co znacznie poprawi bezpieczeństwo niechronionych uczestników ruchu. Na efekt wizualny inwestycji, ale także ekologiczny, wpłyną dodatkowo nasadzenia. W tym miejscu nasadzone zostaną takie rośliny jak hortensje czy tawuły. Zakończenie realizacji tej inwestycji zostało określone na lipiec 2023 roku – mówi Agnieszka Dutkiewicz, zastępca dyrektora ds. budowy infrastruktury technicznej w spółce Katowickie Inwestycje S.A.

Realizacją inwestycji zajmuje się firma DROGOPOL Sp. z o.o., której oferta była jedną z sześciu złożonych w przetargu. Wartość robót, zgodnie z zawartą umową, wynosi ponad 2,5 mln zł. Inwestycja gotowa będzie w lipcu, następnie prowadzone będą jej odbiory, a także ruszą prace związane z realizacją miejsc parkingowych dla samochodów po drugiej stronie ul. Francuskiej. Docelowo na ul. Francuskiej na odcinku od ul. Lotnisko do ul. Trzech Stawów po stronie wschodniej będziemy mieć chodnik i drogę rowerową z nowym oświetleniem oraz pas zieleni, a po drugiej wyznaczone będą miejsca postojowe dla samochodów.

Zmiany w organizacji ruchu samochodów i pieszych

Realizacja inwestycji wiąże się z koniecznością wprowadzenia czasowych zmian w organizacji ruchu. W trakcie prowadzenia prac na całym odcinku objętym robotami będzie obowiązywać zakaz zatrzymywania się i postoju, a także ograniczenie prędkości. Ruch pieszy – dotychczas prowadzony po stronie lotniska – zostanie przeniesiony na drugą stronę ulicy Francuskiej. Będzie on prowadzony – tam, gdzie to możliwe jezdnią, a w innych miejscach utwardzonym poboczem. Ciąg pieszy ma być dostosowany do potrzeb osób z niepełnosprawnościami. Ponadto, by uczestnicy ruchu czuli się bezpiecznie, ciąg zostanie wygrodzony.

W związku z przeniesieniem ruchu pieszego na drugą stronę jezdni, na czas realizacji inwestycji zmieni się także lokalizacja przejść dla pieszych.

Zlikwidowane zostaną dwa przejścia:

  • w rejonie przystanku autobusowego Muchowiec Park,
  • w rejonie ul. Francuskiej z ul. Muchowiec.

W zamian powstaną trzy przejścia:

  • przez ul. Trzech Stawów (w rejonie skrzyżowania z ul. Francuską),
  • przez ul. Francuską (w rejonie skrzyżowania z ul. Gawronów,
  • w rejonie skrzyżowania z ul. Lotnisko).

Ponadto prace będą wymagały tymczasowej zmiany lokalizacji przystanku Muchowiec Park, gdzie zatrzymują się autobusy jadące w kierunku centrum Katowic. Zostanie on przeniesiony na drugą stronę skrzyżowania ul. Francuskiej z ul. Trzech Stawów.

Rowerem ulicą Francuską do centrum

W trakcie projektowania jest już kolejny etap drogi rowerowej wzdłuż ul. Francuskiej, która ma powstać na odcinku pomiędzy ul. Lotnisko a ul. Damrota i połączyć istniejące już odcinki dróg rowerowych. Dokumentacja projektowa - która pozwoli na przejście do kolejnego etapu inwestycji - ma być gotowa pod koniec 2023 roku.

Przypomnijmy, że oprócz drogi dla rowerów wzdłuż Francuskiej wykonawcy wybrani w przetargach projektują obecnie także połączenie od ul. Barbary do ul. Kościuszki oraz połączenie ul. Sosnowieckiej z ul. Brynicy i trasą rowerową nr 5.

Projektowanie nowych dróg to nie jedyne inwestycje rowerowe, które są teraz w fazie realizacji. Trwają prace między innymi przy kontynuacji drogi rowerowej wzdłuż ul. Gospodarczej. Od zachodu łączy się ona z trasą biegnącą z Doliny Trzech Stawów, a od wschodu połączy się z już istniejącą drogą, umożliwiając przejazd do Nikiszowca oraz Giszowca. W najbliższym czasie rozpocznie się też budowa trasy wzdłuż ul. Hallera. To pierwszy z dwóch etapów stworzenia połączenia ul. Konnej z ul. Techników i al. Niepodległości oraz trasą rowerową nr 5 w ramach Katowickiej Infrastruktury Rowerowej.

Ponadto w ostatnim czasie powstała droga rowerowa wzdłuż ul. Pułaskiego (pomiędzy Szeptyckiego i Sikorskiego), co stanowi jedno z zadań składających się na budowę nowego układu drogowego na osiedlu Paderewskiego. Ta trasa została już odebrana, natomiast na terenie zjazdu pod Rondo trwają odbiory i ostatnie prace porządkowe. Podsumowując w latach 2015-2023 w Katowicach powstały ponad 43 km infrastruktury dla rowerzystów za kwotę przekraczającą 34 mln zł.

Nowe oznakowanie tras rowerowych w Katowicach

Może Cię zainteresować:

Nowe oznakowanie tras rowerowych w Katowicach. To kolejny etap wdrażania SIM

Autor: Patryk Osadnik

09/03/2023

Tory chorzowska katowice 1

Może Cię zainteresować:

Szykujcie się na armagedon na Chorzowskiej i Stęślickiego. Zaczyna się budowa wiaduktu tramwajowego

Autor: Katarzyna Pachelska

06/03/2023

Wpis na Twitterze dot. ogłoszenia

Może Cię zainteresować:

Łóżko w szafie do wynajęcia jako "pokojik" w Katowicach. Cena? 600 złotych miesięcznie

Autor: Patryk Osadnik

06/03/2023

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon