Zdjęcia do nowego filmu o panu Kleksie powstaną w Katowicach. Głównego bohatera ma zagrać Tomasz Kot

W Katowicach jest już sala zabaw i nauki Bajka Pana Kleksa, a teraz w naszym mieście będą kręcone zdjęcia do nowej ekranizacji przygód Ambrożego Kleksa i uczniów jego Akademii.

Książka Jana Brzechwy doczeka się wkrótce nowej ekranizacji. Sceny do filmu będą kręcone w Katowicach, a miasto stało się oficjalnym partnerem projektu.

Nowy film o panu Kleksie powstanie w Katowicach

- Nie ma chyba w naszym kraju osoby, która nie znalazłaby przygód czarodzieja – Ambrożego Kleksa i uczniów akademii. To książka, na której wychowały się całe pokolenia. Bardzo cieszymy się z tego, że jej nowa ekranizacja kręcona będzie w Katowicach. To fantastyczna promocja dla miasta – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic. – Nowa wersja Akademii Pana Kleksa ma być nie tylko filmem. W planach jest także stworzenie aplikacji i innych elementów nawiązujących do przygód Pana Kleksa. To projekt oparty o nowoczesne technologie, a Katowice przecież stają się zagłębiem nowych technologii – dodaje prezydent.

Miasto Katowice stało się oficjalnym partnerem nowej Akademii Pana Kleksa w reżyserii Macieja Kawulskiego. 16 maja w katowickiej Bajce Pana Kleksa w Fabryce Porcelany odbyła się konferencja prasowa, podczas której zostało podpisane porozumienie między producentem a miastem Katowice.

W spotkaniu wzięli udział:

  • prezydent miasta Katowice Marcin Krupa,
  • reżyser Maciej Kawulski,
  • producent Tomasz Wardyn,
  • właściciel Bajki Pana Kleksa Grzegorz Pietraszewski.

Umowa dotyczy premiery zarówno pierwszej, jak i drugiej części ekranizacji. Zdjęcia do nowej wersji filmu rozpoczną się jeszcze tego lata. To właśnie wtedy ekipa filmowa zawita do Katowic, by na nowo przeżyć historię słynnej akademii. Castingi dla dzieci i młodzieży do ról w nowym filmie odbyły się właśnie w Katowicach. Film wyprodukuje Open Mind Production, natomiast jego koproducentem jest Bajka Pana Kleksa.

Słynna Akademia powraca

Nowa ekranizacja Akademii Pana Kleksa to uwspółcześniona wersja klasycznej powieści Brzechwy, przemawiająca swoją treścią i formą do najmłodszych, ale i wchodząca w dialog ze starszymi widzami, którzy wciąż pamiętają kultową ekranizację z lat 80.

- Praca nad filmem rozpoczęła się ponad 3 lata temu. W tym czasie stworzyliśmy zupełnie nową historię na motywach powieści Brzechwy. To swoista koedukacyjna przystań i podróż w głąb własnej wyobraźni, w którą zabierzemy najmłodszych widzów – mówi Maciej Kawulski, reżyser Akademii Pana Kleksa.

Akademia Pana Kleksa doczekała się już wcześniej ekranizacji. W 1984 roku ukazał się polsko-radziecki film. Główną rolę – profesora Ambrożego Kleksa - zagrał wtedy Piotr Fronczewski. Nowa produkcja ma być podzielona na dwie części. Pierwszą polscy widzowie zobaczą pod koniec 2023 roku.

Jak informują plotkarskie portale, w nowej ekranizacji przygód pana Kleksa, głównego bohatera ma zagrać Tomasz Kot, którego pamiętamy m.in. z roli Zbigniewa Religi w filmie "Bogowie.

ZOBACZ TEŻ:

Nikiszowiec na dawnych fotografiach 5

Może Cię zainteresować:

Nikiszowiec na przedwojennych fotografiach. Autor przyjechał tutaj specjalnie z Warszawy

Autor: Patryk Osadnik

13/05/2022

Tysiąclecie Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe wysokie bloki powstaną na Osiedlu Tysiąclecia. Zaprojektowała je słynna pracownia Medusa z Bytomia

Autor: Katarzyna Pachelska

11/05/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon