27 tysięcy bratków w Katowicach. Trwają wiosenne nasadzenia, ale też porządki w mieście

Trudno sobie wyobrazić skalę porządków po zimie w Katowicach. Chodzi wszak to teren 221 ha i w sumie 300 katowickich ulic. Dość napisać, że usunięto aż 6 tysięcy litrów nieczystości, które zalegały w przydrożnych rowach.

Wiosenne porządki w Katowicach ruszyły pełną parą po (dość długiej) zimie. Jak zawsze największa odpowiedzialność za wiosenne odświeżenie miasta spoczywa na katowickim Zakładzie Zieleni Miejskiej, Miejskim Zarządzie Ulic i Mostów oraz Miejskim Przedsiębiorstwie Gospodarki Komunalnej. Dziesiątki pracowników tych służb od kilku dni pracują w terenie, by Katowice przeszły wiosenną przemianę.

- Na pojawienie się palm na katowickim rynku trzeba poczekać do połowy maja, bo chociaż w ciągu dnia temperatury są dodatnie, to nocą potrafią spaść poniżej zera, ale już na terenie Katowic podejmowanych jest wiele działań mających na celu zachęcenie mieszkańców do spędzania wolnego czasu na świeżym powietrzu. Już 12 z 19 drzew zasadzonych jest na wschodniej części alei Korfantego. Na terenie miasta widać już kwitnące bratki, sadzone są także krzewy i byliny. Gdy zazielenią się drzewa będzie można w końcu oglądać finalny efekt inwestycji polegających na zazielenieniu nie tylko alei Korfantego, ale i ul. Dworcowej – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

6 tysięcy litrów nieczystości usunięto z przydrożnych rowów

MZUiM do tej pory usunął 6 tysięcy litrów nieczystości, które zalegały w przydrożnych rowach. Zarząd rozpoczął także naprawy nawierzchni dróg, czyści znaki, usuwa nielegalne reklamy i zabrudzenia na barierach energochłonnych. W sumie musi zadbać o 221 ha terenu na 300 katowickich ulicach. Za czystość ulic odpowiada również MPGK, które dzięki swoim wyspecjalizowanym myjkom, zamiatarkom, a nawet odkurzaczom, usuwa nieczystości z ulic i innych przestrzeni publicznych. Z kolei Zakład Zieleni Miejskiej uporządkował skwery, parki oraz tereny w Strefie Kultury. Co ważne, w sprzątanie Katowic włączają się także mieszkańcy, którzy już zorganizowali kilka akcji. Dzięki ich zaangażowaniu został uporządkowany m.in. teren wokół ul. Kolistej w Giszowcu oraz dolina Kłodnicy na Ligocie.

- Bardzo się cieszę, że coraz częściej mieszkańcy zauważają problem śmieci wokół miejsc, w których żyją, ale jak widać jest także wielu takich, dla których wyrzucanie odpadów na ulicę nie stanowi problemu. Dlatego zwracajmy uwagę tym, którzy zanieczyszczają nasze miasto i wspomagajmy służby w sprzątaniu. Bez zaangażowanych i świadomych mieszkańców nie zachowamy czystości w miastach - mówi Piotr Handwerker, dyrektor MZUiM.

Tramwaje też sprzątają

W pozimowe sprzątanie zaangażowana jest również spółka Tramwaje Śląskie, która prowadzi prace w zakresie oczyszczania torowisk tramwajowych.

- Mowa tu przede wszystkim o torowiskach w płytach betonowych na ul. Kościuszki do skrzyżowania z ul. Szeligiewicza oraz wzdłuż ul. Warszawskiej i 1 Maja do skrzyżowania z ul. Bogucicką – mówi Andrzej Zowada, rzecznik Tramwajów Śląskich S.A. - Na płytach torowych zalega miałki piach z tramwajowych piasecznic, który wykorzystywany jest do posypywania szyn przed kołami. Dzięki temu minimalizowany jest uślizg kół, co skraca drogę hamowania i umożliwia tramwajom swobodne ruszanie, zwłaszcza na mokrych, śliskich szynach. Piach ten zostaje na płytach torowych, które należy regularnie zamiatać, aby torowiska były estetyczne, a wiejący wiatr nie podrywał z nich tumanów kurzu – tłumaczy rzecznik.

27 tysięcy bratków ozdobi Katowice

Wiosenne prace to nie tylko porządkowanie, ale także sadzenie kolorowych kwiatów i upiększanie terenów zielonych. Do tej pory Zakład Zieleni Miejskiej w kwietnikach i zieleńcach nasadził ponad 22 tysiące bratków, a w kolejce czeka jeszcze 5 tys. tych sadzonek. Wraz z pojawieniem się wyższych temperatur ZZM mógł też przystąpić do nasadzeń nowych drzew na wschodnim pasie drogowym alei Korfantego. Co ważne, w miejscu zawężonej jezdni tej najważniejszej ulicy w mieście - poza dorodnymi klonami – właśnie są nasadzane krzewy róż, które w lecie będą upiększać kolorami oś widokową od Rynku do Spodka.

O nasadzeniach na al. Korfantego pisaliśmy tu: Kolejne drzewa na al. Korfantego. Koniec prac zaplanowano po Wielkanocy

- Wczesna wiosna to bardzo dobry moment na nasadzenia drzew, ale trzeba to robić, gdy temperatury osiągają wartości powyżej 0°C. Klony, które pojawiają się na alei Korfantego, czekały kilka dni w naszej siedzibie na odpowiednie warunki. Cieszę się, że jeszcze przed świętami udało nam się rozpocząć umieszczanie drzew w przygotowanych wcześniej miejscach - mówi Mieczysław Wołosz, dyrektor Zakładu Zieleni Miejskiej w Katowicach.

Na przełomie kwietnia i maja pracownicy zakładu przystąpią do kolejnej akcji nasadzeń roślin we wszystkich dzielnicach miasta. Ostatnim zwiastunem przybyłej do miasta wiosny są fontanny, które w kolejnych dniach będą sukcesywnie uruchamiane przez ZZM. Jeszcze przed świętami kaskady wody zobaczymy w fontannach na Rynku i ul. Piotra Skargi. W sztucznej Rawie już płynie woda.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice Os Tysiąclecia

Może Cię zainteresować:

Mieszkanie w kultowym katowickim bloku za prawie milion złotych. To dwupoziomowy apartament

Autor: Katarzyna Pachelska

11/04/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Katowicki dzień seniora

Katowicki Dzień Seniora 2022. Znamy program

Montaż ogrodu kieszonkowego

Park kieszonkowy z ławkami z tekstyliów w Katowicach

Skwer w Katowicach

Zielony Budżet Katowice. Rekordowa liczba wniosków

Zieleń w Katowicach

Kolejna edycja Zielonego Budżetu w Katowicach

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować