Katowice mają teraz zabytkowy parking. Plac Sejmu Śląskiego pod ochroną konserwatora

Plac Sejmu Śląskiego oficjalnie stał się największym zabytkowym parkingiem w całym województwie śląskim, a może i w całej Polsce. Do wojewódzkiej ewidencji zabytków włączył go konserwator. - Pl. Sejmu Śląskiego to reprezentacyjne miejsce, które nie powinno być darmowym parkingiem dla osób dojeżdżających z innych miast do pracy w Katowicach - uważa Ewa Lipka z Urzędu Miasta Katowice.

Katarzyna Pachelska (24Kato.pl)
Plac Sejmu Śląskiego

Wojewódzki Urząd Ochrony Zabytków w Katowicach poinformował o włączeniu 4 stycznia 2023 roku pl. Sejmu Śląskiego w Katowicach do wojewódzkiej ewidencji zabytków nieruchomych.

O tym zamiarze wiadomo było od kilku miesięcy. Wówczas konserwator zakwestionował plany Urzędu Miasta Katowice dotyczące przebudowy tego miejsca. Jego zdaniem nie powinno być tam tylu drzew i zieleni, ile przewidziano w projekcie. Chciałby zachowania reprezentacyjnego charakteru tego miejsca, aby mogły się tam odbywać uroczystości państwowe i wydarzenia kulturalne. Problem leży w tym, że obecnie pl. Sejmu Śląskiego to gigantyczny darmowy parking w centrum miasta. To zdaniem konserwatora akurat powinno się zmienić.

Plac Sejmu Śląskiego, Katowice - wizualizacja

Może Cię zainteresować:

Plac Sejmu Śląskiego. Parking będzie zlikwidowany. Zamiast niego - minipark. Zobacz wizualizacje

Autor: Katarzyna Pachelska

24/09/2021

Pl. Sejmu Śląskiego nie powinien być darmowym parkingiem

Urząd Miasta Katowice szybko zareagował na informację o włączeniu pl. Sejmu Śląskiego do wojewódzkiej ewidencji zabytków.

- Pl. Sejmu Śląskiego to reprezentacyjne miejsce, które nie powinno być darmowym parkingiem dla osób dojeżdżających z innych miast do pracy w Katowicach. Chcemy zamknąć tę przestrzeń dla pojazdów, nasadzić kilkadziesiąt drzew oraz utworzyć trawniki. W stosunku do naszych pierwotnych planów wojewódzki konserwator zabytków wniósł zastrzeżenia - dlatego opracowaliśmy kompromisowe rozwiązanie, uwzględniające uwagi konserwatora, które w chwili obecnej są uwzględniane w dokumentacji - informuje Ewa Lipka z UM Katowice.

- Przypomnę, że przemiana tego miejsca ma trzy główne cele. Po pierwsze, wpisuje się w walkę ze zmianami klimatycznymi poprzez redukcję miejskich wysp ciepła oraz znaczące zwiększenie powierzchni naturalnej retencji wód opadowych. Po drugie, to element naszej polityki parkingowej. W miastach wojewódzkich nie funkcjonują duże, darmowe parkingi dla osób dojeżdżających z ościennych miast do pracy. Musimy ograniczać napływ samochodów do centrum Katowic, bo cierpią też na tym mieszkańcy śródmieścia. Po trzecie, chcemy stworzyć dla mieszkańców kolejną, zieloną przestrzeń, która będzie doskonale komponować się z tak ważnym dla naszego regionu miejscem - dodaje.

Pomnik Korfantego i budynek przy pl. Sejmu Śląskiego 1

Może Cię zainteresować:

Sąd Rejonowy będzie w miejscu Wydziału Humanistycznego UŚ przy placu Sejmu Śląskiego

Autor: Katarzyna Pachelska

29/12/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon