Nowy, już 12. Bebok, w Katowicach. Stanął w Fabryce Porcelany. - Marzy mi się film o bebokach - mówi pomysłodawca i projektant beboków Grzegorz Chudy

Beboki zawładnęły Katowicami. Sympatyczne niestraszne straszydła, w formie czarnych figurek, stoją w różnych dzielnicach miasta. Teraz dwunasty Bebok pojawił się w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej. Stoi przed sklepem, a jakże, Porcelany Śląskiej. Wrocław ma swoje krasnale, a Katowice - beboki.

W środę 19 października 2022 r. na terenie Fabryki Porcelany w Katowicach odsłonięto figurkę Beboka z filiżanką, który sumiennie kontroluje jakość tego porcelanowego wyrobu. To pierwsza taka figurka na terenie kompleksu i już 12., jaka pojawiła się w Katowicach w ramach Śląskiego Szlaku Beboków.

Nowy Bebok w Katowicach, w Fabryce Porcelany

Porcelanowy Bebok dostał odpowiednie imię - Boguć, nawiązujące do bogucickiej porcelany, wybrane w drodze konkursu, na który nadesłano ponad 400 propozycji. Pomysłodawczynią imienia jest Agnieszka Łowicka z Katowic, która w nagrodę otrzymała piękny zestaw Porcelany Bogucice.

Śląskie stworki cieszą się w Katowicach sympatią mieszkańców i ogromną popularnością, dlatego Fundacja Giesche, zarządca Fabryki Porcelany, zdecydowała, aby ten przyjazny duszek przynoszący szczęście zamieszkał na terenie obiektu. Pojawienie się Beboka na terenie Fabryki Porcelany jest związane również z jubileuszem Fundacji Giesche powołanej do życia 10 lat temu, aby dać temu historycznemu obiektowi drugie, wspaniałe życie.

- Fabryka Porcelany to miejsce z wyjątkową historyczna duszą i wspaniałym, postindustrialnym, ale również śląskim klimatem, dlatego nie mogło zabraknąć u nas tego dobrego, regionalnego duszka. Bebok Boguć, z filiżanką sumiennie kontrolujący jakość tego porcelanowego wyrobu, znalazł swoje miejsce pod odrestaurowanym napisem „Jakość daje dobrobyt”. Ma on także przypominać również, że tutaj nadal zdobi się, maluje i wypala porcelanę – mówi Aleksandra Kandzia-Ulrych, wiceprezes Fundacji Giesche.

Beboki wymyślił Grzegorz Chudy, na prośbę córki

Autorem projektu odsłoniętego dziś Beboka jest katowicki artysta Grzegorz Chudy, który na prośbę córki (dziś 10-letniej), która chciała, by Bebok nie był straszydłem, zinterpretował jego postać najpierw w akwareli, później w rzeźbie. Wizją artysty jest pełnienie przez Beboki funkcji przewodników po ciekawych miejscach w Katowicach, a także propagowanie śląskiej tożsamości.

Bebok BOGUĆ z filiżanką zamieszkał w samym sercu Fabryki Porcelany przy wejściu do salonu fabrycznego Porcelany Bogucice.

Beboki pączkują w Katowicach. Zaczęło się od dwóch figurek na Nikiszowcu, gdzie Grzegorz Chudy ma pracownię. Później Beboki pojawiały się w innych miejscach Katowic, m.in. przed Galerią Katowicką, na osiedlu Bażantowo. Do końca 2022 roku ma ich być w Katowicach 14. Doszły też maskotki Beboków, szyte na Nikiszowcu. Powstał nawet spektakl teatralny "Beboki", który miał premierę kilka tygodni temu w Teatrze Korez.

- Teraz marzy mi się film o Bebokach - mówi Grzegorz Chudy. - Nie musi być fabulrany, na Netfliksa - śmieje się. - Wystarczy animowany. Cieszę się, że Katowice stają się coraz bardziej zbebokowane. Myślę, że te sympatyczne stworzenia dodają naszemu miastu uroku.

Beboki przed Galerią Katowicką

Może Cię zainteresować:

Nowe katowickie beboki mają już imiona. Figurki stoją przed Galerią Katowicką

Autor: Katarzyna Pachelska

22/10/2021

Bebok na Bażantowie

Może Cię zainteresować:

Nowy Bebok pojawił się w Katowicach. Nazwano go Fazan, czyli bażant po śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2022

Fabryka Porcelany, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dzisiaj każde miasto chce mieć swoją Fabrykę Porcelany. Kto, jak i za ile uratował tę katowicką perłę industrialu

Autor: Katarzyna Pachelska

06/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Bebok z Fabryki Porcelany

Nowy bebok z filiżanką w Katowicach w Fabryce Porcelany

Nowy bebok akwarela Grzegorza Chudego

Nowy bebok w Katowicach. W Galerii Katowickiej

Fabryka Porcelany, Katowice

Katowicka Fabryka Porcelany funduje wesele na 100 osób!

Zdjęcie Główne

Red Box - bezpieczna przechowalnia wszystkich Twoich rzeczy

Wodny plac zabaw, Katowice, ul. Gliwicka

Wodne place zabaw. Lokalizacja, godziny otwarcia

Dolina Trzech Stawów, Katowice

Dolina Trzech Stawów. Gdzie zjeść, imprezować

Mieszkanie Katowice Os Tysiąclecia

Prawie milion zł kosztuje to mieszkanie w kultowym bloku