Nowy, już 12. Bebok, w Katowicach. Stanął w Fabryce Porcelany. - Marzy mi się film o bebokach - mówi pomysłodawca i projektant beboków Grzegorz Chudy

Beboki zawładnęły Katowicami. Sympatyczne niestraszne straszydła, w formie czarnych figurek, stoją w różnych dzielnicach miasta. Teraz dwunasty Bebok pojawił się w Fabryce Porcelany przy ul. Porcelanowej. Stoi przed sklepem, a jakże, Porcelany Śląskiej. Wrocław ma swoje krasnale, a Katowice - beboki.

W środę 19 października 2022 r. na terenie Fabryki Porcelany w Katowicach odsłonięto figurkę Beboka z filiżanką, który sumiennie kontroluje jakość tego porcelanowego wyrobu. To pierwsza taka figurka na terenie kompleksu i już 12., jaka pojawiła się w Katowicach w ramach Śląskiego Szlaku Beboków.

Nowy Bebok w Katowicach, w Fabryce Porcelany

Porcelanowy Bebok dostał odpowiednie imię - Boguć, nawiązujące do bogucickiej porcelany, wybrane w drodze konkursu, na który nadesłano ponad 400 propozycji. Pomysłodawczynią imienia jest Agnieszka Łowicka z Katowic, która w nagrodę otrzymała piękny zestaw Porcelany Bogucice.

Śląskie stworki cieszą się w Katowicach sympatią mieszkańców i ogromną popularnością, dlatego Fundacja Giesche, zarządca Fabryki Porcelany, zdecydowała, aby ten przyjazny duszek przynoszący szczęście zamieszkał na terenie obiektu. Pojawienie się Beboka na terenie Fabryki Porcelany jest związane również z jubileuszem Fundacji Giesche powołanej do życia 10 lat temu, aby dać temu historycznemu obiektowi drugie, wspaniałe życie.

- Fabryka Porcelany to miejsce z wyjątkową historyczna duszą i wspaniałym, postindustrialnym, ale również śląskim klimatem, dlatego nie mogło zabraknąć u nas tego dobrego, regionalnego duszka. Bebok Boguć, z filiżanką sumiennie kontrolujący jakość tego porcelanowego wyrobu, znalazł swoje miejsce pod odrestaurowanym napisem „Jakość daje dobrobyt”. Ma on także przypominać również, że tutaj nadal zdobi się, maluje i wypala porcelanę – mówi Aleksandra Kandzia-Ulrych, wiceprezes Fundacji Giesche.

Beboki wymyślił Grzegorz Chudy, na prośbę córki

Autorem projektu odsłoniętego dziś Beboka jest katowicki artysta Grzegorz Chudy, który na prośbę córki (dziś 10-letniej), która chciała, by Bebok nie był straszydłem, zinterpretował jego postać najpierw w akwareli, później w rzeźbie. Wizją artysty jest pełnienie przez Beboki funkcji przewodników po ciekawych miejscach w Katowicach, a także propagowanie śląskiej tożsamości.

Bebok BOGUĆ z filiżanką zamieszkał w samym sercu Fabryki Porcelany przy wejściu do salonu fabrycznego Porcelany Bogucice.

Beboki pączkują w Katowicach. Zaczęło się od dwóch figurek na Nikiszowcu, gdzie Grzegorz Chudy ma pracownię. Później Beboki pojawiały się w innych miejscach Katowic, m.in. przed Galerią Katowicką, na osiedlu Bażantowo. Do końca 2022 roku ma ich być w Katowicach 14. Doszły też maskotki Beboków, szyte na Nikiszowcu. Powstał nawet spektakl teatralny "Beboki", który miał premierę kilka tygodni temu w Teatrze Korez.

- Teraz marzy mi się film o Bebokach - mówi Grzegorz Chudy. - Nie musi być fabulrany, na Netfliksa - śmieje się. - Wystarczy animowany. Cieszę się, że Katowice stają się coraz bardziej zbebokowane. Myślę, że te sympatyczne stworzenia dodają naszemu miastu uroku.

Beboki przed Galerią Katowicką

Może Cię zainteresować:

Nowe katowickie beboki mają już imiona. Figurki stoją przed Galerią Katowicką

Autor: Katarzyna Pachelska

22/10/2021

Bebok na Bażantowie

Może Cię zainteresować:

Nowy Bebok pojawił się w Katowicach. Nazwano go Fazan, czyli bażant po śląsku

Autor: Katarzyna Pachelska

23/06/2022

Fabryka Porcelany, Katowice

Może Cię zainteresować:

Dzisiaj każde miasto chce mieć swoją Fabrykę Porcelany. Kto, jak i za ile uratował tę katowicką perłę industrialu

Autor: Katarzyna Pachelska

06/08/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon