Ponad 20 milionów na wsparcie katowickich klubów sportowych przeznaczy Miasto Katowice w 2023 r.

Piłka nożna, futbol amerykański, hokej, koszykówka, siatkówka, gimnastyka, szachy i pływanie – to tylko przykłady kilku spośród ponad 50-ciu dyscyplin, które można trenować w Katowicach. W 2023 roku na organizację sportu przez katowickie kluby miasto przekaże 20 mln zł. Kwotą prawie 2,5 mln zł wesprze upowszechnianie sportu i turystyki.

W Katowicach od kilku lat trwa rozbudowa infrastruktury sportowej dla mieszkańców. W 2022 roku do dyspozycji mieszkańców zostały oddane kolejne obiekty. To przede wszystkim kompleks sportowy przy ul. Asnyka – nowoczesny stadion wielofunkcyjny, gdzie każdy znajdzie coś dla siebie. Znajduje się tam boisko piłkarskie z nawierzchnią syntetyczną, boisko do baseballu z nawierzchnią z trawy naturalnej i mączki, a także dwa boiska do piłki plażowej i boisko wielofunkcyjne.

Miłośnicy lekkoatletyki mogą korzystać z 5-torowej bieżni z nawierzchnią poliuretanową oraz dodatkowego toru z fragmentem bieżni prostej do biegu na 100 metrów, rozbiegu i skoczni do skoku wzwyż, rzutni do pchnięcia kulą, rozbiegu i skoczni do skoku o tyczce, a także piaskownicy z rozbiegiem do skoku w dal. Na terenie kompleksu umieszczono ponadto strefę street workout oraz ścieżkę rowerową.

16 września 2022 r. otwarty został natomiast „Basen Zadole”. To trzeci tego typu kryty obiekt, z którego mogą korzystać katowiczanie. W ramach „Basenu Zadole” dostępny jest m.in.

 • basen sportowy,
 • basen rekreacyjny z licznymi atrakcjami,
 • strefa saun,
 • hala sportowa w strefie suchej obiektu.
– Jednym z priorytetów jeśli chodzi o działania miasta jest promocja zdrowego trybu życia i aktywnego spędzania czasu wśród katowiczan. Z jednej strony chcemy stwarzać możliwości do uprawiania sportu, z drugiej do oglądania atrakcyjnych wydarzeń sportowych, z trzeciej natomiast zapewnić optymalne warunki do szkolenia najmłodszych pasjonatów sportu. Dlatego oprócz rozbudowy infrastruktury sportowej, wspieramy działalność klubów sportowych. W 2023 roku wesprzemy ponad 100 klubów kwotą 22,5 mln zł. Te środki przeznaczone zostaną na szkolenie dzieci i młodzieży oraz sport profesjonalny – mówi Marcin Krupa, prezydent Katowic.

20 milionów złotych na "organizację uprawiania sportu" w 2023 r.

W budżecie miasto zaplanowało kwotę 20 mln zł na realizację zadania publicznego pod nazwą „Organizacja uprawiania sportu” w 2023 roku. Komisja konkursowa zaopiniowała złożone oferty i zaproponowała rozdysponowanie kwoty dla 20 klubów:

 1. GKS GieKSa Katowice,
 2. KS AZS AWF Katowice,
 3. Stowarzyszenia Klub Futbolu Amerykańskiego Silesia Rebels,
 4. UKS „4” Katowice,
 5. KKS „Mickiewicz”,
 6. AZS „Uniwersytet Śląski”,
 7. MKS MOS Katowice,
 8. KS „06 Kleofas-Katowice”,
 9. Fundacja Naprzód Janów Katowice,
 10. UKS „Sokół 43”,
 11. UKS „Lider”,
 12. WSSiRN „START”,
 13. LGKS „38 Podlesianka”,
 14. UKŁ „SPIN” Katowice,
 15. KS „Rozwój Katowice”,
 16. Baseballowy Klub Sportowy „Rawa Katowice”,
 17. MKS „Pałac Młodzieży”,
 18. Śląski Klub Curlingowy,
 19. UKS SP 27 Katowice,
 20. KS „EDGE” Skating Academy.
- W Katowicach od wielu lat strategicznie traktujemy sport jako profilaktykę zdrowia mieszkańców, dlatego dofinansowujemy działalność klubów sportowych i organizowanie imprez sportowych na terenie Katowic. Największa pula trafia do wielosekcyjnej GieKS-y, czyli klubu którego reprezentanci walczą o najwyższe laury w wielu dyscyplinach. Hokeiści wywalczyli tytuł mistrza Polski, piłkarki spędzają przerwę zimową na pozycji lidera Ekstraligi Kobiet, siatkarze walczą w Pluslidze a Monika Soćko – zawodniczka Wasko Hetman GKS Katowice została szachową mistrzynią Europy – wylicza Sławomir Witek, naczelnik wydziału edukacji i sportu.

Dodaje, że spore środki idą na futbol amerykański, który staje się coraz popularniejszy. Pieniądze trafią również do uczelnianych klubów – AZS-u AWF Katowice, w barwach którego trenują mistrzowie olimpijscy, mistrzowie Świata i Europy oraz AZS-u Uniwersytetu Śląskiego.

Ponadto miasto wybrało najkorzystniejsze oferty w zakresie upowszechniania sportu i turystyki w 2023 roku. Poszczególne środki w łącznej kwocie prawie 2,5 mln zł przyznane zostały na realizację następujących zadań:

 • „Szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu i turystyki”
 • „Organizację imprez sportowych i turystycznych do 30 czerwca br.”
 • „AKCJĘ ZIMA 2023– Organizację zajęć sportowych dla dzieci i młodzieży”
 • „Prowadzenie Środowiskowych Programów Profilaktycznych w formie pozalekcyjnych zajęć sportowych” w 2023.

W sumie na działania w ramach kultury fizycznej na 2023 rok zaplanowano łącznie 208,2 mln. Oprócz dotacji na kluby sportowe oraz szkolenie dzieci i młodzieży w dziedzinie sportu, pieniądze przekazane zostaną na utrzymanie i zarządzanie obiektami sportowymi przez MOSiR – 34 mln zł, dofinansowanie funkcjonowania basenów miejskich – 15,6 mln zł i zadania inwestycyjne, w szczególności budowę stadionu miejskiego – 125 mln zł.

Bebok czytający pod Pałacem Młodzieży

Może Cię zainteresować:

Nowy Bebok pojawi się w Katowicach. Przybywa ich w błyskawicznym tempie

Autor: Katarzyna Pachelska

18/01/2023

Slow jogging przy Asnyka

Może Cię zainteresować:

Na nowym stadionie przy Asnyka zajęcia z japońskiej metody truchtania. Slow jogging dwa razy w tygodniu

Autor: Katarzyna Pachelska

24/11/2022

Basen Zadole

Może Cię zainteresować:

„Basen Zadole” to nowa kryta pływalnia na południu Katowic, wybudowana za 33,5 mln złotych. Obiekt zostanie otwarty w piątek, 16 września.

Autor: Redakcja

15/09/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon

czytaj więcej:

Slow jogging przy Asnyka

Na nowym stadionie przy Asnyka pobiegasz w żółwim tempie

Kompleks sportowy przy ul. Asnyka, Katowice

Nowy obiekt sportowy w Katowicach tętni życiem

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice 10

Zasady funkcjonowania nowego kompleksu przy Asnyka

Kompleks sportowy przy Asnyka Katowice

Otwarcie kompleksu sportowego przy Asnyka już 28.10

Michał Tomaszowski

Student UE zdobył 8 medali podczas MŚ w pływaniu lodowym

Gks katowice sparing

Porażka GKS-u Katowice. Nie było tak źle, jak pokazuje wynik

60db2edd3fa58

GKS Katowice robi porządki po awansie