Rewolucja w Supersamie. Będzie bardziej biurowcem niż centrum handlowym. Zostaną restauracje i mniejsza liczba sklepów

Supersam, położona w centrum Katowic galeria handlowa, zmieni oblicze. Po metamorfozie będzie bardziej biurowcem, ale pojawi się tu też nowa strefa restauracyjna. Będzie mniej sklepów. Zobaczcie wizualizacje Supersamu po metamorfozie.

Supersam przy ulicy Piotra Skargi przechodzi metamorfozę. Przybędzie w nim powierzchni biurowej, pojawi się też nowa strefa restauracyjna. Mniej będzie za to sklepów. Już z 1. piętra wyniosły się placówki handlowe, a Empik powędrował stamtąd na poziom 0.

Przypomnijmy, że to miejsce ma tradycje handlowe sięgające lat 30. XX w. Budynek został wzniesiony w latach 1935–1937, funkcjonował pod nazwą Hala Targowa. Miał charakterystyczną łukową, spawaną konstrukcję stalową. W 2013 r. zaczęła się przebudowa hali, właściwie wyburzono ją całkowicie. Zostawiono tylko cztery odnowione i wyeksponowane przęsła starej Hali Targowej. W 2015 r. zostało tu otwarte centrum handlowe Supersam.

Za projekt przebudowy obiektu odpowiada zespół Konior Studio pod kierunkiem znanego śląskiego architekta Tomasza Koniora. Ten sam, który projektował CH Supersam. Prace mają zakończyć się w IV kwartale 2022 roku.

Na pierwszym piętrze - zamiast sklepów będą biura

Najwięcej zmian szykuje się na pierwszym piętrze, gdzie powstanie przestrzeń biurowa. Globalworth Poland, właściciel i zarządca Supersamu, chwali się, że po przebudowie Supersam będzie oferował największą i najwyższą powierzchnię pracy na jednej kondygnacji w Katowicach.

Najciekawszym elementem jej wystroju będzie wielka zielona ściana, stworzona z kilkudziesięciu gatunków roślin. Oprócz walorów estetycznych, będzie mieć również właściwości zdrowotne - pozytywnie wpływając na samopoczucie pracowników, a także oczyszczając powietrze z toksyn, produkując tlen i nawilżając. Będzie to jedna z największych tego typu instalacji na Śląsku.

Kopalnia Smaków - nowa część restauracyjna

Będą tu m.in. stacje do ładowania samochodów i hulajnóg elektrycznych, które będą udostępnione też wszystkim gościom budynku, rozbudowaną infrastrukturę rowerową z szatniami, prysznicami i stojakami, a w niedalekiej przyszłości także usługi carsharingu. W budynku właściciel chce wdrożyć aplikację Globalworth, dzięki której pracownicy będą mogli korzystać z bezdotykowego dostępu do biura, przywołać windy przez swój smartfon, otworzyć szlaban do parkingu czy zarezerwować salkę konferencyjną lub miejsce parkingowe.

- Odświeżony charakter zyska z kolei poziom - 1, gdzie pojawi się nowa część restauracyjna - Kopalnia Smaków - z oryginalnie zaprojektowanym wspólnym miejscem do spożywania posiłków. Zmiany obejmą wystrój i aranżację, za którą odpowiada wrocławska pracownia 3XA. Wciąż będzie tam można robić zakupy w popularnych sklepach jak Aldi, Action, Dealz, Kik, Maxi Zoo czy Rossmann. Trwające prace nie zakłócą funkcjonowania Supersamu - przez cały czas będzie przyjmował gości i klientów - mówi Łukasz Duczkowski, Head of Investments w firmie Globalworth Poland, która jest właścicielem i zarządcą Supersamu

Nie chcą rywalizować z dużymi galeriami handlowymi

W pobliżu Supersamu znajduje się kolejne centrum handlowe - znacznie większa od niego Galeria Katowicka, otwarta w 2013 roku. Supersam nie wytrzymywał konkurencji z dużą sąsiadką.

- Zdecydowaliśmy, że nie chcemy rywalizować z dużymi galeriami handlowymi. Obraliśmy inną strategię rozwoju Supersamu, naszym zdaniem lepiej odpowiadającą na postpandemiczną rzeczywistość. Jako właściciel tak kultowych budynków, jak warszawska Hala Koszyki czy wrocławska Renoma, mamy duże doświadczenie w tego typu wielofunkcyjnych projektach, które wykorzystamy również w Supersamie - mówi Barbara Wójcik, Senior Asset Manager w Globalworth Poland

Autorem projektu przebudowy Supersamu jest znany katowicki architekt, Tomasz Konior i jego pracownia Konior Studio, która przygotowała też pierwotny projekt budynku.

- Nowy Supersam stał się nieodłączną częścią śródmieścia Katowic, przez ostatnie 7 lat wrósł w tkankę miasta i świadomość mieszkańców. Przebudowa związana z rozszerzeniem funkcji biurowej i podniesieniem standardu z pewnością wpłynie korzystnie na jakość przestrzeni i komfort użytkowników - mówi Tomasz Konior, założyciel i główny architekt w Konior Studio

Więcej artykułów o projektach Tomasza Koniora w Katowicach

Czytaj też:

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon