1000 mieszkań, 21 bloków. Finał budowy Osiedla Franciszkańskiego w Ligocie. To jedno z największych nowych osiedli wybudowanych ostatnio w Katowicach

To jedno z największych nowych osiedli, jakie powstały w ciągu ostatnich kilkudziesięciu lat w Katowicach. Ostatni, 21. budynek Osiedla Franciszkańskiego w Ligocie, właśnie dostał pozwolenie na użytkowanie.

Obok Bażantowa na granicy Kostuchny i Piotrowic, Nowego Nikiszowca w Nikiszowcu oraz Dębowych Tarasów przy Silesia City Center to jedno z największych osiedli mieszkaniowych, jakie powstały w ciągu 30 ostatnich lat w Katowicach.

Osiedle Franciszkańskie finiszuje

Inwestor Osiedla Franciszkańskiego, śląska firma TDJ Estate, należąca do milionera Tomasza Domogały, notowanego na liście najbogatszych Polaków, poinformował o oficjalnym zakończeniu budowy. Nota bene Franciszkańskie było pierwszą inwestycją mieszkaniową, realizowaną przez TDJ Estate. Dziś firma ma na koncie w samych tylko Katowicach m.in. Pierwszą Dzielnicę i biurowce .KTW. Buduje też nowe osiedle w Brynowie i przymierza się do dużej inwestycji mieszkaniowej w dzielnicy Wełnowiec-Józefowiec.

Więcej o inwestycjach TDJ Estate w Katowicach:

Jak podaje TDJ Estate, ostatni budynek Osiedla Franciszkańskiego, zlokalizowany przy ulicy Książęcej 22, uzyskał pozwolenie na użytkowanie, a właścicielom mieszkań wręczono klucze. Łącznie osiedle obejmuje 21 budynków z ponad 1000 mieszkaniami. Co ciekawe, osiedle jest tak duże, że jego budynki mają różne adresy, bo są położone przy innych ulicach: nie tylko Książęcej, ale też Braci Mniejszych, Kijowskiej, Szurmana.

Budowa Franciszkańskiego rozpoczęła się w 2014 roku

Nazwa osiedla pochodzi od pobliskiego kompleksu klasztornego oo. Franciszkanów w Panewnikach. Budowa rozpoczęła się w kwietniu 2014 roku i została podzielona na sześć etapów. W ramach pierwszych dwóch zrealizowano trzy obiekty, w których znalazło się łącznie 287 mieszkań. Na początku kwietnia 2016 roku rozpoczęto budowę trzeciej fazy osiedla z 246 mieszkaniami. O uruchomieniu kolejnego, IV etapu zaprojektowanego z myślą o 90 mieszkaniach, inwestor poinformował we wrześniu 2017 roku. W 2018 roku ruszyła realizacja największego, V etapu, obejmującego 9 budynków i 401 mieszkań. We wrześniu 2021 roku TDJ Estate zainicjowało postawienie ostatniego budynku wchodzącego w skład osiedla – klucze do 49 mieszkań trafiły już w ręce właścicieli.

– Osiedle Franciszkańskie to wyjątkowy, bo pierwszy projekt mieszkaniowy w historii naszej działalności. 8 lat temu postawiliśmy na Ligotę, w której dostrzegliśmy ogromny potencjał. Spokojna, zielona okolica, dobre skomunikowanie z centrum miasta, a do tego rozwinięta infrastruktura usługowa przekonała nas, że jest to doskonałe miejsce do życia. Chcieliśmy więc uzupełnić tę tkankę w tak potrzebny aspekt mieszkaniowy. Duże zainteresowanie inwestycją potwierdziło, że spełniliśmy oczekiwania mieszkańców i tym samym zachęciło nas do realizacji kolejnych etapów. Dziś wieńczymy ten projekt, ale zostajemy w Ligocie, gdzie w 2020 roku wystartowaliśmy z inwestycją mieszkaniową Franciszkańskie Południe – mówi Maciej Wójcik, partner zarządzający w TDJ Estate.

Ponad 1000 mieszkań i lokale usługowe

Łącznie Osiedle Franciszkańskie tworzą 1073 mieszkania o metrażach od 26,20 m kw. do 131,37 m kw. Do każdego z nich przynależy ogródek, balkon lub taras. Budynki zostały wyposażone w nowoczesne windy, wózkownie i komórki lokatorskie. Pod każdym z obiektów znajduje się parking podziemny, a do dyspozycji mieszkańców jest również zewnętrzna, ogólnodostępna, strefa parkingowa. Na parterach budynków powstały lokale usługowe, w których mieszczą się kawiarnia, sklep z grami planszowymi, gabinet dentystyczny, apteka, sklep spożywczy, salon optyczny, kancelaria prawnicza i żłobek. W najbliższym czasie planowane jest otwarcie salonu kosmetycznego i filii Biblioteki Miejskiej oraz salonu manicure.

Więcej o bibliotece na Osiedlu Franciszkańskim: Z dwóch filii Miejskiej Biblioteki Publicznej będzie jedna, i to w nowym miejscu

Wokół budynków zasadzono 25 tys. roślin, a III oraz V etap projektu połączył park ze strefą rekreacyjną. Dzieci mogą korzystać z czterech placów zabaw. Z kolei od 2017 roku na osiedlu funkcjonuje sezonowa stacja rowerowa.

– Co roku włączamy się w obchody Święta Kwitnących Głogów, przed Świętami Bożego Narodzenia organizujemy Dzień Choinki, wspieramy wiele lokalnych inicjatyw o charakterze sportowym i kulturalnym, a także podejmujemy działania charytatywne. To wszystko przyczyniło się do nawiązania wielu sąsiedzkich przyjaźni. Silna i zgrana społeczność to jeden z najważniejszych wyróżników i mocna strona Osiedla Franciszkańskiego – mówi Agnieszka Krajcarz-Urbańska, manager ds. sprzedaży w TDJ Estate.

Tuż obok powstaje Franciszkańskie Południe

Ale to nie koniec obecności budowlańców z TDJ Estate w Ligocie. Dosłownie rzut kamieniem od pierwszych etapów Osiedla Franciszkańskiego, na rogu Książęcej i Kijowskiej, powstaje osiedle Franciszkańskie Południe. Ma ono nieco inną architekturę, bo apartamentowce są rozleglejsze, ułożone w sposób tarasowy. Inwestor chwali się, że z mieszkań południowych jest piękny widok na zieloną Kalwarię Panewnicką.

Do finału zmierza budowa pierwszego, trzysegmentowego budynku, który powstaje w ramach I fazy inwestycji. Znajdą się w nim 92 mieszkania (z czego jeszcze tylko 12 lokali pozostaje w ofercie) i 6 lokali usługowych. W listopadzie 2022 roku rozpoczęła się natomiast budowa II etapu inwestycji ze 153 mieszkaniami i 14 lokalami usługowymi. Zakończenie prac budowlanych planowane jest na jesień 2023 roku.

Budowa osiedla przy ul. Olimpijskiej, Katowice

Może Cię zainteresować:

Zaczęła się budowa kolejnego osiedla przy Strefie Kultury. Inwestorem jest Atal

Autor: Katarzyna Pachelska

27/01/2022

ATAL SKY+, wizualizacje nowego osiedla, Katowice

Może Cię zainteresować:

Blok niższy od .KTW II zaledwie o 12 metrów. Atal buduje osiedle wysokich apartamentowców SKY+ przy pętli Słonecznej

Autor: Katarzyna Pachelska

05/08/2021

Osiedle przy ul. Korczaka, Katowice

Może Cię zainteresować:

Nowe duże osiedle z mieszkaniami na wynajem powstaje w Szopienicach-Burowcu

Autor: Katarzyna Pachelska

26/02/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon