Znowu można korzystać z Basenu Brynów. W czasie przerwy technologicznej zamontowano nowy system detekcji utonięć

Dobra wiadomość dla osób korzystających z Basenu Brynów w Katowicach. Zakończyła się kilkutygodniowa przerwa technologiczna i znowu można tu pływać. Dodatkowo zamontowano tu system detekcji utonięć.

Zakończyła się już coroczna kontrola techniczna urządzeń Basenu Brynów i obiekt jest ponownie otwarty dla klientów.

- Przeprowadzono w tym czasie szereg napraw gwarancyjnych. Prace były konieczne, by zapewnić odpowiednie warunki sanitarno-epidemiologiczne zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego. Usunięto m.in. wady i usterki gwarancyjne, opróżniono i zdezynfekowano niecki basenowe – tłumaczy Tomasz Szpyrka, dyrektor katowickich basenów.

Basen był nieczynny od 28 lutego do 20 marca. Zaczął działać 21 marca i w ciągu dwóch dni po zakończeniu przerwy przyjął aż 1891 klientów i to wyłącznie w strefie mokrej.

Godziny otwarcia Basen Brynów:

Przypomnijmy, że Basen Brynów jest czynny od poniedziałku do niedzieli w godz. 6.00 - 22.00 (ostatnie wyjście z pływalni i strefy saun o godz. 21.30, ostatnie godzinne wejście na basen o 20.30).

Cennik Basen Brynów:

Klient indywidualny - 60 minut - bilet normalny 20 zł, ulgowy 10 zł, 120 minut - bilet normalny 36 zł, ulgowy 17 zł. Dopłata: 0,35 zł za każdą minutę.

Oferta specjalna dla mieszkańców Katowic - 60 minut - bilet normalny 8 zł, ulgowy 4 zł, 120 minut - bilet normalny 16 zł, ulgowy 8 zł. Dopłata: 0,35 zł za każdą minutę.

Klient korzystający ze strefy saun - dopłata do biletów basenowych 0,20 zł za każdą minutę.

Zamontowano nowy system detekcji utonięć

Czas przerwy technologicznej został również wykorzystany do montażu na basenie pierwszego w Polsce systemu wykrywania utonięć SwimEye - SDU. To sieć podwodnych kamer i komputerów wizyjnych, które tworzą siatkę monitorowania niecek basenów – rekreacyjnego i sportowego. Odpowiednia liczba i pozycja kamer umożliwi śledzenie całej powierzchni niecek. System działa w oparciu o zaawansowane algorytmy dokonujące analizy obrazu z kamer podwodnych, dzięki czemu znacznie zwiększa bezpieczeństwo korzystających z obiektu.

- Kiedy człowiek staje się nieruchomy, system zaczyna liczyć czas i wskazuje na wstępne zagrożenie. Po 10 sekundach SwimEye włącza pełny alarm elektroniczny – aktywuje sygnał świetlny i wysyła sygnał dźwiękowy oraz wiadomość tekstową do radiotelefonów będących na wyposażeniu ratowników, z dokładną informacją, w której strefie niecki doszło do zdarzenia – mówi Tomasz Szpyrka.

Taki system to pomoc dla ratowników

System detekcji utonięć jest narzędziem, które wspiera pracę ratowników, ale nie zastępuje aktywnego nadzoru nad basenem. Pozwala wyeliminować problemy z ograniczoną widocznością dna. Tę widoczność ograniczają najczęściej odblaski, cienie i fale. Jest codziennie kalibrowany i uczy się, by fałszywych alarmów było jak najmniej. Wszyscy ratownicy wdrażają się w jego obsługę i włączają go do codziennej rutyny.

- Wykonawcą systemu jest Konica Minolta wraz z norweskim SwimEye. Umożliwia on stałą obserwację osób znajdujących się w niecce basenu i zapewnia „dodatkowe oczy” pod wodą, śledząc ruch pływaków. Wykrywa osobę, która pozostaje nieruchoma na dnie basenu i poprzez skrócenie czasu reakcji ratownika pomaga ratować życie – zaznacza dyrektor Tomasz Szpyrka.

Przypomnijmy, że system detekcji utonięć został już zamontowany w otwartych w 2020 roku Basenach Burowiec i Brynów. Niestety, tamten system nie działał, bo nie wykupiono do niego oprogramowania. Teraz kupiono cały nowy system.

Takie systemy będą na wszystkich trzech nowych basenach

W postępowaniu przetargowym wybrano firmę Konica Minolta, która wraz z norweskim SwimEye wykonała system detekcji utonięć na Basenie Brynów. W pierwotnym założeniu miał on chronić pływających w basenie sportowym, jednak ostatecznie zdecydowano, by kamery zainstalować również w niecce basenu rekreacyjnego. Podobne zabezpieczenia zostaną również zainstalowanie na Basenie Burowiec i budowanym Basenie Zadole.

Teraz przerwa techniczna na Basenie Burowiec

Przetrwa technologiczna została również wprowadzona od 21 maeca na Basenie Burowiec i potrwa w przypadku tego obiektu do 10 kwietnia. Czas konserwacji urządzeń basenowych jest ściśle określony i może podlegać tylko niewielkim przesunięciom. Termin przerwy technologicznej (przeprowadzonej w ramach gwarancji) wynika z daty oddania basenów do użytku. Pierwszy przegląd został przeprowadzony po około pół roku od otwarcia. Kolejne działania serwisowe następują cyklicznie co rok od poprzedniego.

Jednocześnie trwa budowa Basenu Zadole. Obecnie realizowane są prace związane z technologią wody basenowej oraz montażem blachy dennej niecki sportowej.

ZOBACZ TEŻ:

Mieszkanie Katowice moderna12

Może Cię zainteresować:

Prawie 1,3 mln zł kosztuje apartament z ogrodem zimowym w modernistycznej kamienicy w Katowicach. Zobaczcie zdjęcia!

Autor: Katarzyna Pachelska

22/03/2022

Subskrybuj 24kato.pl

google news icon